Zastosowanie

Koryta odpływowe z przelewami regulowanymi ECO-KOP-R są elementami hydrauliki odpływowej wód nadosadowych w osadnikach radialnych i zagęszczaczach.

Budowa i zasada działania

Koryta wykonane są w głównej mierze ze stali nierdzewnej 1.4301. Koryta wykonane są w kształcie litery „U”. Górne zakończenie koryta tworzą krawędź przelewową z przelewami trójkątnymi lub trapezowymi. Na pewnej długości dennej koryto osadzone jest w specjalnej ramce montażowej, w której następuje uszczelnienie styku koryt przy pomocy uszczelki gumowej i blachy dociskowej. Ramka montażowa jest elementem wyrównującym kątowe łączenie prostych segmentów koryt i dostosowana jest do wymiarów oraz kątów podziału osadnika wynikających ze stałej długości segmentu koryta. Ramki montażowe wsparte są na wspornikach przez dwa podnośniki śrubowe.

Taka konstrukcja daje możliwość dokładnej regulacji krawędzi przelewowych koryt podczas montażu i eksploatacji osadnika. Koryto zbiorcze stanowi element końcowy przepływu ścieków w osadniku. Zaprojektowane zostało w postaci skrzyni stalowej wspartej na dodatkowych dwóch wspornikach. Po obu stronach skrzyni mocowane są krótkie koryta łączące ją z korytami przelewowymi.

Dla osadnika wraz z korytami odbiorowymi stosuje się również deflektor współpracujący ze zgrzebłem kożucha mocowanym do zgarniacza osadu. Deflektor wykonany jest z blachy w formie pierścienia umieszczonego od strony wewnętrznej koryt przelewowych. Podczas regulacji koryt zmienia swoje położenie wraz z korytami.