Zastosowanie

Przenośnik (podajnik) ślimakowy ECO-PŚ zwany również śrubowym lub żmijką przeznaczony jest do transportu skratek, piasku, wyprasowanego osadu czynnego surowego lub z dodatkiem wapna w konfiguracji pionowej, bądź poziomej.

W zależności od rodzaju transportowanego medium, kąta pracy i długości stosuje się przenośniki wałowe (z/w) lub bezwałowe (b/w). Zalecana maksymalna długość pojedynczego przenośnika wynosi: 12 m (wałowy) i 40 m (bezwałowy). W zależności od średnicy ślimaka (w zakresie Ø80 ÷ Ø600) wydajność przenośników mieści się w przedziale odpowiednio: 0-50 m³/h i 0-25 m³/h.

Budowa i zasada działania

Cechą charakterystyczną jest brak łożysk pośrednich, co gwarantuje swobodne przenoszenie materiału oraz zwiększoną trwałość części roboczych. Dzięki takiej konstrukcji zapewnione jest niskie zużycie energii i wysoka wydajność objętościowa.

Przenośnik ślimakowy składa się z leja zasypowego, ślimaka umieszczonego w obudowie oraz króćca wysypu. Przemieszczanie się transportowanego medium możliwe jest dzięki ruchowi obrotowemu ślimaka, napędzanego przez motoreduktory walcowe.

Ślimaki wałowe są uszczelnione i podparte łożyskami na końcach wału. W podajnikach bezwałowych wstęga spiralna leży swobodnie w korycie. Przenośniki skratek z praską posiadają na końcu wstęgi strefę zgniotu z sitem szczelinowym, umożliwiającym płukanie odcieku.