Zastosowanie

Zgarniacz ten przeznaczony jest do ewakuacji metodą hydrodynamiczną zsedymentowanych frakcji zanieczyszczeń z dna komory piaskowej do koryta pulpy piaskowej lub bezpośrednio do separatora piasku na pomoście, a w osadnikach do koryta osadowego.

Budowa i zasada działania

Zgarniacz pompowy jest wykonany w całości ze stali nierdzewnej gat. EN 1.4301. Składa się z pomostu wspartego obustronnie na wózkach jezdnych. Wózki te poruszają się po betonowej bieżni, którą stanowią ściany zewnętrzne podłużnego zbiornika piaskownika przepływowego. Możliwe jest również poruszanie się zgarniacza po szynach jezdnych na kołach ze staliwa. Każdy zgarniacz posiada po dwa koła napędzane motoreduktorem i koła wleczone. W przypadku pomostów o dużych rozpiętościach mogą one posiadać niezależny napęd na każde koło. Zgarniacz pozycjonowany jest w bieżni przez cztery łożyskowane koła prowadzące naścienne.

Do pomostu mocowane jest uzbrojenie technologiczne urządzenia: pompa pulpy piaskowej wraz z wciągarką korbową i rurociągiem tłocznym oraz łopata powierzchniowa.

Urządzenie zasilane jest ze złącza stacjonarnego poprzez firanę kablową lub alternatywnie poprzez zwijak kablowy i sterowane przez zainstalowaną na pomoście mobilną rozdzielnicę. Położenia skrajne zgarniacza na obiekcie pozycjonowane są za pomocą wyłączników indukcyjnych. Prędkość liniowa zgarniacza może być stała lub zmienna i w zależności od dyspozycji technologicznych oscylować w granicach 2-5 cm/s.

Podczas jazdy urządzenia do przodu i do tyłu, zatapialna pompa wirowa zasysa z dna pulpę ściekowo-piaskową i transportuje ją do koryta odpływowego pulpy piasku. Pozyskana pompowo pulpa ściekowo-piaskowa odpływa grawitacyjnie korytem równoległym do toru jazdy zgarniacza. Łopata powierzchniowa zgarniacza flotatu w czasie jazdy do przodu popycha frakcje pływające, a w punkcie nawrotnym powoduje zrzut kożucha za krawędź przelewu do komory flotatu. Natomiast podczas jazdy do tyłu łopata ta jest podniesiona ponad lustro ścieków.