Zastosowanie

Zgarniacz osadu jest urządzeniem zgarniającym równocześnie osad z dna osadnika do komory osadowej oraz części pływających do koryta odpływowego. Przeznaczony jest do cyklicznej pracy w osadnikach prostokątnych o przepływie poziomym. Zgarniacz przystosowany jest do zgarniania osadów lekkich i ciężkich.

Budowa i zasada działania

Zgarniacz prostokątny składa się z takich podzespołów jak: pomost, zespół jezdny, zespół napędowy, zasilacz hydrauliczny, zgrzebło osadu, zgarniacz części pływających, zespół podnoszenia i opuszczania zgrzebła osadu i łopaty powierzchniowej, skrzynka sterownicza, instalacja elektryczna pomostu, system sterowania i kabel zasilający.

Elektryczne zasilenie zgarniacza realizowane jest w zależności od sytuacji i długości zbiornika. Dla zbiorników wyniesionych ponad teren powyżej 1,8 metra wózki jezdne łożyskowane poruszają się po szynie umiejscowionej na ścianie zbiornika. Długość tego szynoprzewodu nie jest ograniczona. W innych przypadkach wózki poruszają się po strunie stalowej o długości do 30 metrów. W zbiornikach o długości powyżej 36 metrów przewód jest zwijany na bęben (przewód ma stałe napięcie).

Zgarniacz w pozycji spoczynkowej jest umiejscowiony na końcu zbiornika. Co określony interwał czasowy, który wraz z prędkością przejazdu jest ustalany w programie sterownika, wykonuje przejazd wzdłuż zbiornika, a następnie wraca do pozycji wyjściowej. Podczas każdego przejazdu górny zespół zgarniający zbiera z powierzchni ścieków części pływające, natomiast dolny zbiera do specjalnych lejów zalegający na dnie osad. W trakcie cyklu przejazdu, gdy zgarniacz dojeżdża do początku zbiornika, koryto obrotowe przechyla się poniżej zwierciadła ścieków, zbierając zagarniane przez górny zespół zgarniający pływające części stałe. Po wykonaniu przejazdu w jedną stronę koryto obrotowe powraca do pierwotnego położenia, zespoły zgarniające zostają podniesione i w takim położeniu zgarniacz wraca się do pozycji spoczynkowej. Po dojechaniu na koniec zbiornika ponownie zostają opuszczone zespoły zgarniające i w takiej pozycji zgarniacz czeka do następnego cyklu przejazdu.