Zastosowanie

Żurawie ECO-ŻPR przeznaczone są dla oczyszczalni ścieków, do obsługi pomp, mieszadeł, krat itp., w celu wyeliminowania ręcznego podnoszenia ciężkich zespołów w czasie ich montażu, eksploatacji i demontażu. Istnieje możliwość zastosowania żurawia w innych technologicznie uzasadnionych przypadkach. Żurawie przeznaczone są do pracy w warunkach małej intensywności.

Budowa i zasada działania

Żuraw składa się z kielicha kotwiącego (pionowego lub poziomego), ramienia obrotowego z wciągarką linową i napędu ręcznego typu ŻPR. Do żurawi dołączone są liny wyciągowe ze stali kwasoodpornej. Mogą być montowane do podłoża betonowego lub stalowego. Jego konstrukcja pozwala na instalowanie w bezpośredniej bliskości barierki. Korba wciągarki nie koliduje z barierką.

Żurawie wykonane są w wersji całkowicie kwasoodpornej i cynkowanej ogniowo, w wersji stacjonarnej lub przenośnej. Te drugie charakteryzują się prostotą wykonania – podział żurawia na poręczne elementy umożliwia jego przeniesienie i montaż przez jedną osobę na stanowisku pracy. Praca żurawia opiera się na pionowym podnoszeniu lub opuszczaniu oraz poziomym przemieszczaniu ładunków, których ciężar nie przekracza 300 kg. Obrót kolumny żurawia odbywa się wokół jej osi pionowej. Kąt obrotu wynosi 360°. Istnieje możliwość dostosowania żurawia do indywidualnych potrzeb pod względem wysięgu i udźwigu.